Ktož jsú …

Ktož jsú boží bojovníci

Originální aranž můžete zhlédnout zde:

Chorál Ktož jsú boží bojovníci – verze 2020

Rada města schválila přípravu neobyčejného hudebního projektu s názvem Ktož jsú boží bojovníci – verze 2020.

V kooperaci se studenty, absoloventy, profesory a spolupracovníky z Berklee College of Music, Julliard School, New England Conservatory, Konzervatoře Jaroslava Ježka, HAMU a Pražské Konzervatoře vznikla k 600. výročí města nová orchestrální a pěvecká aranž klasického husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci, kterou nahrálo 125 muzikantů a zpěváků ze 6 kontinentů za asistence 6 významných jmen hudebního světa. Město neobdrží jen novou interpretaci chorálu, ale průvodními produkty budou další propagační benefity.

Výjimečná nahrávka, na níž se bude pracovat v létě, zazněla premiérově právě letos v září při 29. ročníku festivalu. Záznam ze světové premiéry můžete zhlédnout zde.

Tiskové zprávy

O projektu / about the project

Tábor – Už dnes je zřejmé, že mimořádná hudební originalita v podobě nové aranže slavného chorálu Ktož jsú boží bojovníci – verze 2020 – bude událostí s mezinárodním rozměrem.
Město Tábor původně avizovalo, že aranž klasického husitského chorálu Ktož jsú boží bojovníci nahraje 60 muzikantů a zpěváků z 6 kontinentů – studenti, absolventi, profesoři a spolupracovníci americké akademie Berklee College of Music v Bostonu, Juilliard School v New Yorku, New England Conservatory v Bostonu, Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze, Státní konzervatoře v Praze ad. Tento údaj už dnes neplatí.
V tuto chvíli můžeme konstatovat, že na unikátním projektu se podílí přes 125 hudebníků ze 41 zemí a 6 kontinentů. Informaci potvrdil Miroslav Váňa, rodák z Tábora, který je producentem celého projektu a na bostonské hudební škole působí. Za duchovní otce myšlenky lze považovat Miroslava Váňu spolu se starostou Tábora Štěpánem Pavlíkem.
Na hlavním produktu hudební práce, to znamená na orchestrální a zpívané verzi chorálu, se podílí 43 interpretů. „Všichni hudebníci svou účastí na projektu skládají poctu Městu Tábor k jeho šestistému výročí založení v roce 1420,“ uvedl Miroslav Váňa.
Díky nové aranži chorálu se posluchačům představí např. jazzové ikony, jako jsou Kenny Werner (USA) nebo Emil Viklický, bollywoodská megastar, producent Clinton Cerejo (India) a na Grammy Award nominovaní hudebníci Chandriku Tandon (India/USA) a Mohamed Araki (Súdan). Nechybí ani české zastoupení. Českou hudební scénu reprezentují taková jména, jakými jsou národní legenda Petr Janda z Olympicu (chorál natočil jako duet se svým vnukem, saxofonistou Petrem Jandou nejmladším), český král swingu Petr Kroutil, klavírista a skladatel Tomáš Kačo, rock-metalový kytarista a producent světového formátu Miloš Dodo Doležal. Ten spolu se svým synem, Milošem Doležalem Jr., budou nahrávat hlavní vokální linky s Mladenem Djelmem z Tábora tak, aby skladba dostala správný slovanský „feeling“.
„Díky práci na chorálu představíme jednu z nejnadanějších českých zpěvaček a skladatelek Doru Bondy. Táborští se seznámí i s vycházející hvězdou světového formátu Davidem Stewartem z kapely Migrant Motel. A abychom tu táborskou šestistovku pořádně oslavili, přidá se také multi-platinová legenda světové hudební scény Jordan Rudess z legendárních Dream Theater. Ten zahraje na svůj iPad/GeoShred,“ vyjmenoval další tvůrce Miroslav Váňa. „Neváhám prohlásit, že toto je zcela jedinečná skupina umělců, kteří oslaví výročí Města Tábora způsobem, který nemá v hudební historii České republiky obdobu,“ uvedl Miroslav Váňa.

Rozhovor s Miroslavem Váňou ke čtení zde.

          Rozhovor s Miroslavem Váňou

Soutěž

Soutěž pořádá platforma Music World Cup ve spolupráci s Městem Tábor a hudebním festivalem Americké jaro. Město Tábor ji doplnilo k nejvýznamnějším akcím letošního roku spojeného s oslavami 600 let od svého založení. Soutěž se uskuteční od 12. 9. do března 2021 přes webové stránky spoluorganizátora soutěže – celosvětové platformy pro vyhledávání talentů Music World Cup. Soutěžící se může zaregistrovat a nahrát svou verzi chorálu Ktož jsú boží bojovníci.

http://www.musicworldcup.com/Tabor600

Chorál lze zahrát na hudební nástroj nebo zazpívat, případně kombinovat obě disciplíny. Proces probíhá zdarma a odborná porota, složená z držitelů cen Grammy až po domácí hudební ikony, jako jsou Petr Janda a Lenka Filipová, ohodnotí kreativitu, inovaci a improvizaci zaslaných video nahrávek. (Podmínky jsou uvedeny v samostatné příloze.) Na vítěze všech věkových kategorií čekají zajímavé ceny. „Především se v organizačním týmu domníváme, že by v dnešním podivném čase mohl žáky a studenty zaujmout tvůrčí proces hudební kreativity, kterému se lze věnovat jak samostatně v domácím prostředí, tak ve spolupráci se svými pedagogy či rodiči,“ míní starosta Tábora. Předání hlavních cen pro vítěze jednotlivých kategorií se uskuteční při příležitosti koncertu Kennyho Wernera a Chandriky Tandon na festivalu Americké jaro 15. listopadu 2020 v Praze. V případě nemožnosti uskutečnění kvůli Covidu-19 proběhne předání cen přes internet.

Audio a video

1) Zdravice starosty města

Město Tábor dříve avizovalo, že k oslavám 600 let od založení bude patřit mimořádná hudební originalita: aranž slavného chorálu Ktož jsú boží bojovníci, verze 2020. Slavnostní premiéra moderní interpretace, na níž aktuálně pracují desítky muzikantů z celého světa, se uskuteční v rámci festivalu Táborská setkání v sobotu 12. září v děkanském kostele, pak v husitském kostele a o den později v gotickém sále nově opravené Staré radnice. Premiéra bude mít formu videoprojekce nové verze chorálu s dokumentem o jejím vzniku a s úvodním slovem historika a producenta. Podrobnosti o moderním ztvárnění chorálu sdělil ve video Radničních minutách starosta Tábora Štěpán Pavlík.

     

2)  Videotéka inspirace / Library of Inspiration

Práce na chorálu vytvářejí Videotéku inspirace

Tábor – Jak už Město Tábor avizovalo, na unikátním projektu vzniku nové aranže slavného chorálu Ktož jsú boží bojovníci, se podílí přes 125 hudebníků ze 41 zemí a 6 kontinentů, kteří jsou studenty, absolventy, profesory a spolupracovníky Berklee College of Music, Julliard School, New England Conservatory, Konzervatoře Jaroslava Ježka, HAMU a Pražské konzervatoře. Na hlavní části produkce, což je orchestrální a zpívaná verze chorálu v podobě moderní osmiminutové symfonie, se bude podílet 43 hudebních osobností. Kreativita dalších desítek muzikantů dá vzniknout tzv. Videotéce inspirace (Library of Inspiration). Videotéka inspirace patří k celé řadě bonusů či přidaných hodnot originálního projektu aranže Ktož jsú boží bojovníci – verze 2020.  Jak vysvětlil producent projektu a táborský rodák Miroslav Váňa, který pracuje pro bostonskou Berklee College of Music, ve Videotéce inspirace bude husitský chorál možno „zažít“ v různých provedeních – od jazzu, country, metalu, Bollywood popu až po elektronickou hudbu. Vybraná videa představí nejen různorodé hudební styly a neobvykle nástroje, ale také poukážou na kulturní odkazy ze všech koutů světa. „Zároveň posluchači dostanou příležitost nahlédnout do soukromí hudebníků po celém světě, jelikož se natáčelo v domácích studiích, obývácích, kuchyních, dvorcích, zahradách či sklepech,“ uvedl Miroslav Váňa.
Vytvořená inspirativní videa se podle něho stanou historickým obrazem světa v době pandemie Covid-19.
Idea: Semkli se lidé z celého světa
Znovu se potvrzuje, že hudba spojuje národy, že hudba přispívá k porozumění. „Společně si budeme moci poslechnout husitský chorál tak, jak ještě nikdy nezazněl. Nejenže se pokocháme neuvěřitelnou pestrostí lidské tvořivosti, ale doufáme, že si také stačíme uvědomit to, že lidé z celého světa jsou schopni se semknout a společně pracovat na jednotné myšlence, pro společný cíl bez rozdílu na tom, z jaké části planety pocházejí a jakou osobní zátěž si každý z nich nese,“ shrnul poselství Miroslav Váňa.

Všech 45 videoukázek můžete postupně zhlédnout na YouTube.

          

3) dokument „Za scénou“

Aranž vznikla jako pocta Táboru v roce, kdy si připomínáme 600 let založení města. Jak aranž vznikala a proč, můžete zhlédnout v dokumentu.

4) Radio Praha

Porazili husité u Domažlic mnohem početnější křižáky svým zpěvem? Článek a vysílání k projektu od Radia Praha / Radia Prague International: